Wisząca miska WC – jak wybrać stelaż podtynkowy do podwieszania misy WC?

Wisząca miska WC – jak wybrać stelaż podtynkowy do podwieszenia misy WC?

Przy wyborze miski WC należy zwrócić uwagę na aspekt praktyczny i estetyczny tego elementu wyposażenia łazienki. Muszla toaletowa powinna być spójna ze stylem wnętrza oraz dopasowana do łazienki pod względem technicznym. Obecnie rynek oferuje miski WC różne pod względem budowy, designu i sposobu montażu. Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych kompaktów WC na rzecz zestawów podtynkowych. Wisząca miska ze stelażem to rozwiązanie o wielu zaletach, doskonałe zwłaszcza w nowoczesnych łazienkach. Jednak miska WC ze stelażem jest bardziej wymagająca w montażu. Przy takim rozwiązaniu należy też wybrać właściwy stelaż podtynkowy do WC.

Miska do WC – wisząca lub kompakt

Można wyróżnić dwa główne i podstawowe warianty sedesu WC – wiszącą miskę WC i tradycyjną muszlę toaletową, tj.: 

  • WC kompakt – stojąca muszla toaletowa, czyli rozwiązanie standardowe, pasujące do każdej łazienki niezależnie od stylu urządzenia pomieszczenia. Kompakty WC mają jednolitą budowę. To urządzenia zbudowane z miski WC, która jest zintegrowana ze zbiornikiem na wodę wyposażonym w spłuczkę. Dużą zaletą tradycyjnej miski WC stojącej jest stosunkowo łatwy i szybki montaż. Muszlę ustawia się na podłodze i mocuje do posadzki za pomocą śrub maskowanych specjalnymi nakładkami.
  • Wisząca miska WC – miska zawieszana, która znajduje zastosowanie zwłaszcza w nowoczesnych i minimalistycznych łazienkach. Do montażu miski wiszącej niezbędny jest stelaż WC. Jeżeli stelaż podtynkowy został właściwie zamocowany, sedes podwieszany utrzyma obciążenie nawet 400 kg. Podwieszana muszla klozetowa to rozwiązanie praktyczne, ponieważ uniesiona misa WC zapewnia swobodny dostęp do każdego miejsca podłogi. Oprócz tego to również rozwiązanie estetyczne. Na zewnątrz widocznym elementem zestawu podtynkowego do WC jest przycisk spłuczki. Zbiornik na wodę wraz z instalacją jest ukryty w obudowie ściennej stelaża WC.

Jaką miskę WC wybrać do łazienki – kompakt WC czy sedes podwieszany?

Wybór muszli klozetowej to zawsze kwestia indywidualna. Pod uwagę należy wziąć budowę misy, ale także możliwości aranżacyjne i techniczne łazienki, liczy się także kwestia estetyki. Miska WC – wisząca lub stojąca – musi być także dostosowana do instalacji w łazience, dlatego pod uwagę należy wziąć kilka czynników, tj.:

  • Odpływ wody – w ścianie (odpływ poziomy) lub w podłodze (odpływ pionowy). Kompakt WC jest bardziej uniwersalny, zawieszana miska WC jest dopasowana do odpływu w ścianie.
  • Dopływ wody – boczny (najpopularniejszy i komfortowy, widoczny, ale dający swobodny dostęp do instalacji) lub dolny (niewidoczny, ale z trudniejszym dostępem do instalacji). Rodzaj dopływu ma znaczenie w przypadku kompaktów WC. Natomiast nie jest istotny przy miskach WC ze stelażem, w których system spłukujący jest ukryty w ścianie.
  • Przestrzeń w łazience – żeby móc wygodnie korzystać z miski WC, przed nią powinno znajdować się minimum 60 cm wolnej przestrzeni, po bokach – minimum 20 cm. W mniejszych łazienkach inwestorowi powinno zależeć na oszczędności miejsca, dlatego dużo lepsze są wiszące miski WC, nawet uwzględniając przestrzeń potrzebną do montażu podtynkowego stelaża WC.
  • Wygląd i funkcjonalność – przy montażu podwieszanej muszli klozetowej łazienka wygląda na bardziej przestronną. Ważny jest też kształt miski, aby dobrze przylegała do ściany. Dobrze wyglądają miski z pełniejszymi, zabudowanymi powierzchniami bocznymi. Oprócz tego to miski z ograniczoną liczbą załamań, co ułatwia czyszczenie. Ze względu na funkcjonalność dobrym wyborem są miski WC z powłoką Clean Pro (łatwiejsze czyszczenie, mniejsza ilość osadów) oraz w technologii CleanOn (miska WC bez wewnętrznego kołnierza, woda obmywa całą powierzchnię).

Wisząca miska toaletowa – zalety

W dalszym ciągu dużo popularniejsze są tańsze w zakupie i prostsze w montażu kompakty WC mocowane do podłogi. Jednak podwieszona miska ze stelażem to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To zrozumiałe, ponieważ wiszące miski WC mają mnóstwo zalet, tj.:

  • lepszy efekt wizualny (elementy instalacyjne znajdują się pod tynkiem);
  • łatwe utrzymanie w czystości podłogi pod misą;
  • modernistyczny i minimalistyczny wygląd;
  • doskonale wpisują się w wystrój łazienki;
  • montaż miski na dowolnej wysokości (łatwiej dopasować odpowiednią wysokość dla dzieci, seniorów, osób niepełnosprawnych).

Wiszące miski WC są więc rozwiązaniem funkcjonalnym i wyjątkowo estetycznym, które sprawdzi się w toalecie publicznej i domowej łazience. Wbrew temu, co się może wydawać, nawet awaria toalety nie musi oznaczać kucia ściany. Do usuwania usterek bez potrzeby wykonywania prac służy otwór przy przycisku do spłukiwania, który daje dostęp do mechanizmu urządzenia. Natomiast bardziej skomplikowany i wymagający jest montaż podwieszanej misy WC. Montaż zestawu podtynkowego wymaga kucia ściany lub obudowania stelaża WC.

Stelaż podtynkowy do WC – rodzaje

Żeby zamontować podwieszaną miskę WC, do ceramiki należy dobrać właściwy stelaż podtynkowy. Przy braku wiedzy warto zainwestować w kompletny zestaw, który zawiera wszystko, co jest konieczne do montażu wiszącej miski WC. Podczas wyboru stelaża WC należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj ściany, na której zostanie zamontowany podwieszany sedes, tj.:

  • Stelaże do zabudowy lekkiej (suchej) – droższe w zakupie, ale najczęściej wybierane. To uniwersalne stelaże WC, które są łatwiejsze w montażu. Stelaże do zabudowy suchej można montować w lekkiej ściance działowej, która jest przymocowana do podłogi i sufitu, ewentualnie mocować do podłogi i prostopadle do ściany. Ten rodzaj stelaża sprawdzi się również przy ścianie murowanej. Wówczas po wykonaniu montażu należy obudować stelaż podtynkowy wodoodporną płytą gipsowo-kartonową.
  • Stelaże do zabudowy ciężkiej (mokrej) – tańsze w zakupie, ale trudniejsze i bardziej czasochłonne w montażu, przeznaczone do ścian murowanych. Zaleca się modele fabrycznie wypełnione styropianem.

Należy pamiętać, aby nie stosować stelaży do zabudowy mokrej przy ścianach w zabudowie gipsowo-kartonowej. Taki stelaż WC jest zbyt ciężki dla konstrukcji z płyt g-k, która nie wytrzyma ciężaru zestawu podtynkowego. Oprócz stelaży do zabudowy lekkiej i mokrej wyróżnia się jeszcze zestawy wolnostojące. Taki stelaż podtynkowy WC jest zbudowany z profili o większym przekroju, które tworzą wzmocnioną ramę. Stelaże wolnostojące do WC mogą być mocowane w dowolnym miejscu, bez potrzeby mocowania do ściany.

Jak wybrać zestaw podtynkowy WC?

Oprócz rodzaju stelaża do WC ważne są też parametry zestawu podtynkowego, tj.:

  • wymiary – szerokość zazwyczaj wynosi do 50 cm, wysokość jest różna: zabudowa niska – rama o wysokości 80 lub 90 cm, zabudowa wysoka – od 110 do 130 cm;
  • głębokość – w sprzedaży są dostępne stelaże WC o zmniejszonej głębokości (slim), wąskie (wyższe i o mniejszej szerokości) oraz narożne;
  • pojemność spłuczki do wody – najczęściej o pojemności 6 l, ale w zależności od modelu może mieć od 3 do 9 l, a dodatkowo dawać możliwość spuszczenia tylko połowy wody;
  • materiał wykonania zbiornika spłuczki – powinien być wykonany z jednego elementu metodą rozdmuchiwania, co utrudnia rozszczelnienie.

Przy wyborze miski WC należy więc uwzględnić wiele parametrów, również typ elementu ceramiki sanitarnej. Jeżeli jest to nowoczesna łazienka, coraz częściej wybór pada na wiszącą miskę WC, którą mocuje się do stelaża. Miska WC ze stelażem jest droższa w zakupie i trudniejsza w montażu, ale to rozwiązanie eleganckie i funkcjonalne, z licznymi zaletami przykrywającymi wady.

2021 Wszelkie prawa zastrzeżone ® | Realizacja Onisoft | Shoper Premium
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl